ערוץ הוידאו

מועדי ישראל, פרשת השבוע

קריעת ים סוף -בכח האמונה

עם ישראל יצאו ממצרים, לפתע עומדים על ים סוף ולא יודעים מה לעשות. איך היה להם ספק באמונה אם להכנס למים או לא? הרי הם היו עם שמאמינים בקב״ה. ומה היה הספק שלהם באמונה?

צפיות: 111

פרשת בשלח- שבת שירה
בפרשתינו ראינו איך עם ישראל יוצאים ממצרים ביד רמה, אחרי שיעבוד של שנים של עבודת פרך. הם סוף סוף יוצאים ומוצאים את עצמם מול ים סוף. הם רואים מולם את הים, ומאחוריהם את המצרים. איזה פחד. לחץ. לא יודעים מה לעשות. השבטים התחילו לריב מי יקפוץ ראשון למים. עד שבא נחשון בן עמידנב וקפץ למים. עד שהגיעו לו מים עד נפש ואז נבקע הים. ואז כתוב ויאמינו בה׳ ובמשה עבדו. וכי לפני כן לא האמינו? הרי ראו ניסים גלויים שה׳ עשה לנגד עיניהם. והאמינו בה׳ במשך כל השנים, והגיעו לכזו אמונה וכזה ביטחון. ועכשיו שעומדים מול הים פתאום עומדים חסרי אונים.?! פתאום אין אלוקים.? מה חשבתם שה׳ הוציא אותכם ממצרים כדי שתמותו כאן?! היתכן?! איפה האמונה? הרי ה׳ הבטיח להם שיוציא אותם ויביא אותם אל הארץ המובטחת? אלא הדבר יובן על פי הסיפור הבא:

מסופר על אדם שהיה אומן מיוחד שהיה יכול לעשות דברים מאוד מסוכנים. פעם אחת הודיע לרבים שהוא רוצה לעבור מעל מפלי הניאגרה ( בין גבול קנדה וארה״ב) על חבל דק בלי שיפול. מופע חינם!! תלה מודעות ויפרסם בכל ערוצי התקשורת. שבעוד שבוע הוא יעשה זאת לעיני כולם. עשרות אלפי אנשים הגיעו. מכמה מדינות, צלמים כתבים. כולם היו סקרנים לראות כיצד יתכן שיצליח לעבור את המפלים הגדולים בעולם ( למי שהיה שם יודע) בלי שיפול.
היום המיוחל הגיע אלפי אנשים מחכים לרגע שיתחיל. הוא הגיע עמד על קצה החבל והתחיל לצעוד, צעד ועוד צעד. איזה לחץ שרר באוויר. חלק עצמו עניים שלא יראו אותו נופל. אבל לא.. אחרי חצי שעה של הליכה מאומצת- הוא הצליח!! עבר זאת בהצלחה לצד השני. כולם הריעו לו ומחו כפיים. הוא לקח את המיקרופון ושאל בקול- חבר׳ה אתם מאמינים שעברתי את זה? אתם מאמינים שאני מסוגל לעשות זאת שוב? כולם ענו- כן בטח! איזה אלוף!! כל הכבוד! אמר להם- אוקיי,א״כ שבוע הבא אני עושה זאת שוב, אבל בעצימת עניים. כולם התרגשו. ליום הזה. עכשיו הגיעו כפול אנשים. כולם מחכים שיתחיל לצעוד. בלי לראות. אין מצב שיצליח. אבל הוא התחיל, צעד ועוד צעד.. כך במשך שעה שלימה. פחד איימים.. אבל בסוף הוא הצליח שוב. כולם מחו כפיים. הוא שוב לקח את המיקרופון ושאל- אתם מאמינים בי? שאני מסוגל? אתם ראיתם שאני אלוף? כולם ענו- כן! אנחנו מאמינים בך!! אז הוא שאל שוב- מי מוכן עכשיו לשבת בתוך מריצה ושאני ילך איתו ביחד על החבל?? - אף אחד לא ענה. אף אחד לא העיז לקחת סיכון. כולם שתקו. אז הוא צעק- מי מוכן?! למה אף אחד לא מוכן?! הרי אתם מאמינים בי שאני מסוגל??? אלא התשובה ידועה וזה בעצם היסוד לפרשה-
אדם מאמין רק כשנח לו להאמין, אבל שזה מגיע לשלב שצריך לעשות מעשה אז הוא נרתע. כי יש שני סוגי אמונה. יש אמונה כללית ויש אמונה מוחשית. אדם בתוך תוכו מאמין. יודע שהכל מכוון מלמעלה. יודע שבורא עולם מנהיג את העולם. והכל הוא עושה לטובתו. אבל כשמגיע לאדם קשיים, נסיונות, בעיות בפרנסה. אז הוא מתחיל לשאול שאלות. איפה אתה ריבונו של עולם? למה? למה מגיע לי? פתאום מאבד את האמונה. אמנם הוא מאמין אבל לא אמונה מוחשית. הוא מאמין שבורא עולם דואג לו ומפרנס אותו. אבל עדיין שואל, מה יהיה מחר. מה אתה דואג? אם אתה מאמין. אלא קשה להגיע למדרגה של אמונה מוחשית. וזה בעצם מה שהיה עם עם ישראל- הם ראו ניסים גלויים, האמינו בה׳ וידעו שהוא יציל אותם. אבל שאמרו להם תכנסו למים. אף אחד לא נכנס. למה? הרי אתה מאמין? אלא נח להאמין מרחוק. נח להאמין, בלי להתחייב. עד שנחשון בן עמינדב קפץ למים. עד שנקרע הים לשניים. ואז ראו את המפלה של המצרים. ולכן כתוב- ויאמינו בה׳ ובמשה עבדו. שעכשיו הגיעו לדרגה של אמונה מוחשית.
כל אדם עובר נסיונות, קשיים. בבית, ילדים, פרנסה. ולפעמים זה מערער אצלו את האמונה. איפה אתה ריבונו של עולם? זה מה שמגיע לי? אחרי שהתקרבתי. אחרי שמסרתי נפש בשבילך.? אבל צריך לדעת שזה הנסיון של הדור. נסיון האמונה. ורק ע״י תפילה וקשר תמידי עם בורא עולם. אפשר להתחזק בזה יום יום.
ה׳ יזכינו להאמין בו אמונה מוחשית!
ונזכה לפסוק: כימי צאתך מארץ מצרים אראינו נפלאות! אמן. שבת שלום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הודעות לקהילה

  • ספר "פלגי מים" על התורה!

    בסייעתא דשמייא ברגשי גיל ושמחה הנני שמח לבשר על ספרי החדש ספר "פלגי מים" על חמישה חומשי תורה. שעומד לצאת לאור בקרוב ממש בע"ה. ערוך בשפה קלה השווה לכל נפש! חובה בכל בית יהודי!! להקדשות לעילוי נשמת! לחץ כאן לתרומה באתר!

  • הודעה לתושבי פלורידה!!

    הודעה לתושבי פלורידה! אנו שמחים להודיע, שבע"ה מידי יום שני וחמישי יתקיים שיעור מפי הרב יצחק לסרי שליט"א בנושא -פרשת שבוע, ואקטואליה. בקהילת תפארת רפאל -פלנטשיין, פלורידה ארה"ב. בשעה 8.00 בערב!

תגובות אחרונות