ערוץ הוידאו

פרשת השבוע

פרשת וארא -הכרת הטוב!

בפרשת השבוע אנו רואים שמשה רבינו לא רצה להכות על היאור ועל האדמה משום שהיה חייב להם הכרת הטוב. ולכאורה מדוע? הרי הם דוממים? ומה העניין שיש בהכרת הטוב לדבר דומם?
כמה אנחנו צריכים להכיר טובה לזולת, ולכל מה שגמל לנו טובה, ועל אחת כמה וכמה לבורא עולם@

צפיות: 74

פרשת וארא -הכרת הטוב!

ראינו בפרשת השבוע איך שהקב״ה מביא עשר מכות על פרעה ועל כל מצרים. ומתחיל במכת דם, ה׳ בא ומצווה את משה רבנו לך תכה את היאור ייהפך לדם. אמר לו משה רבינו איני יכול להכותו כי אני חייב לו הכרת הטוב. שהציל אותי כשהייתי בתיבה בהיותי תינוק. וכן במכת כינים שאמר לו להכות את האדמה ויצאו כינים. אמר ל שאינו יכול להכות את האדמה משום שהיא עזרה לו לטמון את המצרי בחול.

ולכאורה לא מובן, מה שייך הכרת הטוב לדבר שהוא דומם? כמו מים ואדמה? וכי הם בני אדם שצריך לגמול להם טובה על מה שעשו?! ומה משה אומר לקב״ה מצטער אני לא יכול?! הרי הקב״ה מצווה אותך?! מה כ״כ העניין בהכרת הטוב. ?

אלא מכאן לומדים יסוד עצום- שאדם שעושה טובה לחבירו חייב להכיר לו טובה בחזרה. כמו שאומרים חז״ל כל הפותח פתח לחבירו את נפשו הוא חייב לו. לא רק לצאת ידי חובה אלא ממש לגמול לו כגמולו הטוב שעשה איתו.
ומי שלא מכיר בטובתו של חבירו סופו לכפור בטובתו של מקום , שמי שאינו יודע להכיר בטובה שעשה לו חבירו איך יודה לבורא עולם על כל מה שעושה לו כל יום וכל רגע. 
אלא מכאן למדנו יסוד שמוטבע בלב האדם ובנפשו, ולכן משה רבינו לא רצה לכפור בטובה שעשה לו היאור והאדמה, אפילו שלכאורה הם דברים דוממים. אבל ידע משה שאם לא יכיר להם טובה זה ישחית לו את המידות שלו. לכן אמר לקב״ה שיעשה זאת ע״י אחיו אהרון. עד כדי כך!! 
תראו מה נגרם לעמון ומואב שלא קידמו את בני ישראל בלחם ובמים וכפרו בטובה שעשו להם שנתנו להם לעבור בארצם- שהתורה אומרת שנגזר עליהם שלא יבואו בקהל ה׳. לעולם!!!! על מה? על כך שכפרו בטובה, ולא ידעו מה היא הכרת הטוב. 

אנו רואים שצריך להכיר בטובה שעושים לנו, אם זה חבר, או אח או ההורים שלנו שאנו חייבים להם את כל החיים שלנו על כל מה שמסרו נפש בשבילנו כל החיים!! כמה כספים, כמה השקעה, כמה לילות לא ישנו בשבילנו( מי שיש לו ילדים יודע מה אנ אומר).. כמה דאגה אין סופית ללא לאות במשך שנים ארוכות, על כל אלה אנו חייבים להם הכל. כמה הערכה וכבוד אנו צריכים לכבד ולהעריך אותם. וזה נסיון מאוד קשה, ולכן הקב״ה הבטיח אריכות ימים לי שמקיים את המצווה הזאת. 

ועל אחת כמה וכמה אנו חייבים להכיר טובה לבורא עולם על כל החסדים שעושה איתנו יום ויום רגע ורגע, כמה הצלחה, כמה ׂשפע של ברכה ופרנסה. אם רק נתבונן על הגוף שהכל מתפקד כמ שצריך ולא כואב לנו כלום רק על זה צריך להודות בלי הפסקה. אבל מה, אנשים עדיין קשה להם לומר דקה אחת ברכת אשר יצר בכוונה. מי שאומר זאת זו סגולה שלא יהיה חולה.
כמו שאומרים בנשמת כל חי-אילו פינו מלא שירה כים ולשוננו רינה כהמון גליו.. אין אנחנו יכולים להודות לך.. 
אבל כל זאת משום שהאדם מיסודו הוא כפוי טובה, ולא יודע להעריך את מה שנתן לו ה' ואת המתנות שקיבל,ולצערינו רק כאשר האדם מקבל מכה או סטירה חס ושלום אז הוא לומד להעריך את מה שהיה לו לפני כן.

ובכדי להבין את הענין נסיים במשל הבא: 
מעשה במלך אחד שרבו מעשי הגנבה בממלכתו. 
יום אחד החליט המלך שצריך לעשות סוף לענין ומי שיתפס בגנבתו 'אחת דתו להמית' - יקבל 39 מלקות עד שתצא נשמתו.
למרות אזהרותיו של המלך היה גנב אחד שהמשיך 'במלאכתו' ויום אחד הוא נתפס על חם בגנבה. 
הביאו אותו לפני המלך והודיעו לו שכעונש הוא יקבל 39 מלקות עד שהוא ימות. קבעו תאריך, 
וקבעו ש'ההצגה' תתרחש באחד האצטדיונים המפוארים בעיר שיכול לאכלס קהל רב. 
והנה, כאשר הגיע היום הוביל אחד מהמשרתים של המלך את הגנב לבימה המרכזית שם יכו אותו עד למותו.
בדרך אומר הגנב למשרת של המלך: תראה, אני אתן לך מליון דולר אם לא תכה אותי ותעשה רק בכאילו. שמע המשרת והסכים.
והנה, האות ניתן והמשרת של המלך עשה גלגולים עם השוט והיכה מכה חזקה 'בכאילו' בגנב, וכל הקהל מחא כפיים.
כך היה במשך 38 מכות.
במכה ה-39 נתן המשרת מכה חזקה מאוד לגופו של הגנב, והגנב נפצע קשה מאוד.
לאחר ששיקמו אותו בבית החולים, בא הגנב למשרת ואמר לו: 'הבטחתי לך מליון דולר תמורת זה שלא תכה אותי, ולמה הכית אותי?
אמר לו משרת המלך: אם לא הייתי נותן לך את המכה החזקה היית חושב בליבך ששילמת סתם סכום כל כך גדול, 
וכמו שספגת 38 מכות חלשות כך יכולת לספוג עוד אחת, לכן נתתי לך מכה שתעריך כמה ריחמתי עליך במשך 38 מכות. 

והנמשל הוא: יש הרבה אנשים שלא מעריכים את מה שהם מקבלים ורק כאשר הם מקבלים מכה חזקה, 
הם לומדים להעריך כמה טוב היה להם לפני כן. 
לכן, כל אדם צריך להודות לבורא עולם על מה שהוא נתן לו ותמיד להסתכל על חצי הכוס המלאה...
שבת שלום!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הודעות לקהילה

  • ספר "פלגי מים" על התורה!

    בסייעתא דשמייא ברגשי גיל ושמחה הנני שמח לבשר על ספרי החדש ספר "פלגי מים" על חמישה חומשי תורה. שעומד לצאת לאור בקרוב ממש בע"ה. ערוך בשפה קלה השווה לכל נפש! חובה בכל בית יהודי!! להקדשות לעילוי נשמת! לחץ כאן לתרומה באתר!

  • הודעה לתושבי פלורידה!!

    הודעה לתושבי פלורידה! אנו שמחים להודיע, שבע"ה מידי יום שני וחמישי יתקיים שיעור מפי הרב יצחק לסרי שליט"א בנושא -פרשת שבוע, ואקטואליה. בקהילת תפארת רפאל -פלנטשיין, פלורידה ארה"ב. בשעה 8.00 בערב!

תגובות אחרונות